Semifinalele Conferintelor NBA / Pacers, la o victorie de ultimul act in Est, Clippers egaleaza scorul cu Thunder!

nbaDupa 95-92 (38-55) cu Washington Wizzards, Indiana Pacers conduce cu 3-1 la general in semifinalele Estului, avand nevoie de un singur succes pentru a ajunge in ultimul act. In Vest, Los Angeles Clippers a castigat la un cos, 101-99 (57-46) intalnirea cu Oklahoma City Thunder, scorul general devenind 2-2.

Se poate spune ca primul meci a fost de-a dreptul nebun. Condusa la pauza cu 17 puncte, Indiana a avut o revenire formidabila, castigand ultimele sferturi cu 33-17 si 24-20. Cu Paul George, 39 puncte, dintre care sapte de 3 si 12 recuperari, Roy Hibbert, 17 si George Hill, 15 in mare forma. Care, alaturi de colegi, i-au stopat de multe ori pe principalii marcatori ai adversarilor, Bradley Bill, 20 si Trevor Arriza, 16.

Clippers a beneficiat de doi jucatori in zi de gratie, Blake Griffin 28 si Paul George, 23, de la oaspeti remarcandu-se Kevin Durant, 40. A fost, insa, aproape de un esec, oaspetii castigand ultimul sfert cu 38-24.