Mondialele Diviziei de elita din Belarus / Suedia invinge Cehia cu gol de aur! Finlanda pierde al doilea meci consecutiv. Norvegia si Rusia, lidere

hocheiZiua a treia a Mondialelor primei Divizii, care au loc la Minsk, a programat doua partide considerate derby. In grupa A, Suedia a intrecut Cehia dupa golul de aur, iar in grupa B, Rusia a adus Finlandei a doua infrangere.

Suedia s-a impus in fata Cehiei cu 4-3 (1-2, 1-1, 1-0, 0-0, 1-0). Condusa cu 1-3, echipa celor trei coroane a egalat in timpul regulamentar, castigand dupa golul de aur reusit de Lindstrom, care mai inscrisese si in repriza a doua. In aceeasi grupa A, Norvegia a invins cu acelasi scor Danemarca, pe reprize 1-2, 2-0, 1-1, golul victoriei fiind marcat de Bieksa, cu doua minute inainte de final, iar Italia a intrecut Franta cu 2-1 (0-0, 1-1, 1-0).

Norvegia are punctaj maxim, 6, urmata de Suedia, 5 si Canada, 4, In grupa B, Rusia a castigat meciul cu Finlanda, scor 4-2 (2-1, 2-1, 0-0), acumuland 6 puncte. Urmeaza Germania, 5, dupa 3-2 (1-1, 1-1, 1-0) cu Letonia. Belarus a obtinut primul succes, 4-1 (0-1, 2-0, 2-0) cu Kazahstan.

Dintre partidele programate luni, retin atentia Canada-Cehia, in grupa A si Rusia-SUA, in grupa B.