FINAL / Steaua – Pandurii 2-2. Campioana sezonului actual si vicecampioana de anul trecut si-au impartit reprizele si punctele

ste-panSteaua a remizat in Ghencea, cu Pandurii, la finele unui meci in care desi Reghecampf a odihnit cativa jucatori importanti din lotul de baza, campioana ar fi putut obtine toate cele trei puncte, contand acum doar pentru palmares.

„Ros-albastrii” au avut sansa de a deschide rapid scorul, inca din minutul 8, in urma unui penlaty facut cadou de Breeveld, autorul unui hent in propriu careu, iar Keseru a profitat din plin de oportunitatea de a marca un nou gol pentru formatia sa.

Aveau sa treaca alte 8 minute pentru ca stelistii sa-si dubleze diferenta prin Iancu, autorului unui gol pus pe tava de Neagu, magistral in careul gorjenilor.

Momentul de turnura al partidei avea sa aiba loc in minutul 39, cand Piovaccari a fost eliminat dupa doua faulturi de cartonas comise la interval de doar un minut. Chiar daca stelistii au reusit sa duca prima repriza pana la final fara sa primeasca gol, Georgievski a „avut grija” sa le serveasca ocazia inca din primele secunde ale reprizei a doua, iar Matulevicius nu a ratat ocazia de a inscire singur cu Nita.

Mult mai determinati decat gazdele, oltenii au presat, iar in minutul 72 Nistor a reusit in cele din urma sa  egaleze. Ar fi putut chiar rasturna scorul, daca Dos Santos ar fi reusit sa marcheze din fata portii patru minute mai tarziu, insa in cele din urma auspiciile sub care s-a jucat meciul au indeplinit destinul: Steaua nu mai putea sa piarda titlul, Pandurii nu mai putea reveni pe un loc de cupele europene, astfel ca remiza din Ghencea, in fata unor tribune goale, a adus chiar mai mult decat s-ar fi putut astepta de la meci, si anume patru goluri.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

STEAUA: Nita -Georgievski, Matei, Rapa, Parvulescu, Neagu, Filip – Radut, Keseru, Iancu, Piovaccari

PANDURII: Mingote – Momcilovic, Erico, Paraschevas, Pleasca – Nistor, Anton, Breeveld, Nicoara, Matulevicius, Dos Santos.