Roby Muresan al 11-lea pe grila de start!

TMA_7753Roby Muresan a intrat la calificari pe nu mai putin de 29°C cu peste 45°C temperatura la asfalt. In turul 2 s-a intart in PIT pentru verificarea presiunii si s-a reintrat pentru un tur de formare si incalzire optima a pneurilor.

Din nefericire strategia de calificari a fost data peste cap in urma caderii riderului A. Schacht cand sesiunea a fost oprita cu RED FLAG. Pana la deschiderea PIT-ului au trecut 30 de minute, caldura si umiditatea mare ne-a facut probleme destul de mari.

Odata cu repornirea sesinuii nu s-a ales o strategie prea buna, Roby a reusit sa stea pe locul 7 pana in ultimile 2 tururi, cand prins intr-un grup lent de piloti nu a reusit sa isi scada timpul si astfel s-a clasat pe grila de start pe pozitia 11 cu timpul de 1’52.541, timp care oricum e mai bun decat in FP3.

Roby ne-a obisnuit deja ca de la fiecare runda de alergare sa imbunatateasca timpul, o sa pregatim un set de strategii pentru cursa inca din seara asta si in WarmUp session o sa alegem cea mai buna varianta.

Motocicleta este in buna conditie, setarile sunt bune, asteptam WarmUp-ul.