Mondialele Diviziei A din Belarus / Victorii pretioase obtinute de Canada si SUA. O noua surpriza: Letonia invinge Finlanda!

hocheiA doua etapa a Mondialelor Diviziei de elita a hocheiului s-a incheiat cu trei exceptii, cu victorii la limita. Canada si-a revenit, intrecand la trei goluri Slovacia, SUA obtine a doua victorie, de data asta impotriva Slovaciei, iar Germania s-a impus la un gol in confruntarea cu Kazahstan.

Surpriza zilei a produs-o Letonia, invingatoare in fata Finlandei. Succese lejere pentru Suedia si Norvegia.  Cele trei partide echilibrate s-au disputat in grupa B. SUA a intrecut Elvetia cu 3-2 (0-0, 1-2, 2-0), golul victoriei fiind inscris de Johnson, cu sapte minute inainte de incheierea meciului. Germania a trecut de Kazahstan cu 2-1, cu golul de aur marcat de Barta. Letonia a Finlanda cu 3-2 (1-1, 0-1, 2-0), gratie reusitei lui Kulda din minutul 52. In grupa A favoritele au castigat la scor: Suedia-Danemarca 3-0 (2-0, 0-0, 1-0), Norvegia-Italia 3-0 (1-0, 1-0, 1-0) si Canada-Slovacia 4-1 (0-0, 1-1, 3-0).

Runda cu numarul 3, de duminica, este dominata de duelurile Finlanda-Rusia, in grupa B si Suedia-Cehia, in grupa A.