Mastersul de la Madrid / Finala Rafael Nadal- Kei Nishikori!

nishiDesi publicul madrilen ar fi dorit o finala Nadal-Ferrer, doar primul a reusit sa se califice in ultimul act al Mastersului, celalalt iberic fiind invins de japonezul Kei Nishikori, la capatul unui meci de-a dreptul dramatic.

Rafa ajunge in a 90-a finala ATP a carierei, dintre care 39 de Masters, dupa victoria cu 6-4, 6-2, impotriva conationalului Roberto Bautista Agut, obtinuta in 105 minute. Duelul dintre numarul 5 mondial, David Ferrer si al optulea jucator al lumii, japonezul Kei Nishikori, s-a incheiat, dupa doua ore si 56 de minute, aproape de miezul noptii de sambata spre duminica, in favoarea niponului. Desi a acuzat o accidentare, avand nevoie de masaj pret de un minut, in setul al doilea, si-a revenit, impunandu-se cu 7-6/5, 5-7, 6-3,
la capatul a doua ore si 56 de minute de joc. Ultimul punct a fost obtinut de japonez, dupa aproape 20 de minute si zece mingi de meci!

In deschiderea partidei de duminica seara va avea loc finala de dublu dintre fratii americani Bob si Mike Bryan si ibericii David Marrero-Fernando Verdasco. Precedate de finala feminina dintre Simona Halep si Maria Sharapova.