Raliul Aradului – Rashid Al-Ketbi / Karina Hepperle, castigatorii etapei a treia din European Rally Trophy! Edwin Keleti si Botond Csomortani s-au impus in etapa a doua a campionatului national

Rashid-Al-Ketb-AradEchipajul Rashid Al-Ketbi / Karina Hepperle, Ford Fiesta R5, a incheiat, sambata, pe primul loc etapa a treia din European Rally Trophy desfasurata la Arad. Dupa ce s-a tinut aproape la finalul primei zile de concurs si la inceputul celei de-a doua, echipajul romanilor Sebastian Barbu / Sergiu Itu, pe Mitsubishi Lancer EVO X R4, a fost nevoit sa apere se multumesca cu locul secund. Pe locul trei a incheiat echipajului maghiar Janos Puskadi / Barna Godor, pe Skoda Fabia S2000.

Din cele 12 echipaje care au luat startul, doar 8 au incheiat cursa. De remarcat ca, printre cele care au trecut linia de sosire, au fost si cele doua echipaja pe Dacia Logan, care au avut curajul sa se inscrie intr-o astfel de competitie.

8. D.Glavan – A.Temes pe Dacia Logan; 02:08:30.8 +33:18.8

Tot sambata, echipajul format din Edwin Keleti si Botond Csomortani (Ford Fiesta R5) s-a impus in Raliul Aradului Atrium Mall, etapa a doua a Campionatului National de raliuri DUNLOP.

Keleti a fost cronometrat cu timpul de 1 h 01 min 07 sec 9/10, dupa opt probe speciale, potrivit autorally.ro, devansand echipajele Bogdan Marisca/Marc Banca (Subaru Impreza R4), cu 16 sec 4/10, Gergo Szabo (Ungaria)/Karoly Borbely (Mitsubishi Lancer Evo X R4), cu 19 sec, Dan Gartofan/Eugen Rotaru (Skoda Fabia S2000), cu 22 sec 3/10, etc. Echipajul Marco Tempestini/Lucio Baggio (Ford Fiesta R5) s-a clasat pe locul sapte, iar printre cei care au abandonat s-au numarat tanarul Simone Tempestini (19 ani), liderul cursei dupa prima zi, si campionul en titre al Romaniei, francezul Francois Delecour.