Hochei pe gheata – Mondialele Diviziei A, de la Minsk / Surpriza uriasa la debut: Franta invinge Canada, cu gol de aur! Cehia castiga duelul fratricid cu Slovacia, dupa prelungiri

Franta-hocheiPrimele meciuri ale Mondialelor Diviziei de elita a hocheiului, care au loc in capitala Belarusului, Minsk, s-au incheiat cu un rezultat neasteptat: infrangerea reprezentantei „frunzei de artar”, Canada, in fata Frantei. Cehia s-a impus in confruntarea cu Slovacia, in overtime, iar Rusia si SUA au castigat la diferente de cinci goluri confruntarile cu Elvetia, respectiv Belarus.

In grupa A, Franta si Canada au incheiat nedecis reprizele din timpul regulamentar, 1-1, 0-0, 1-1 si pe cea din prelungiri, 0-0, golul victoriei fiind reusit de Bellemare, in urma loviturilor de penalitate. Asa numitul gol de aur. In urmatorul joc, Cehia s-a impus in reprizele 1 si 3, cu 1-0, iar Slovacia in a doua, 2-0. Klepis a punctat decisiv in al doilea minut al prelungirilor, aducand victoria Cehiei.

In grupa B, principalele favorite au castigat fara emotii. Rusia a intrecut Elvetia cu 5-0 (3-0, 1-0, 1-0), iar SUA a dispus de reprezentativa tarii gazda, Belarus, cu 6-1, pe reprize 1-0, 3-1, 2-0.

Sambata vor avea loc trei partide in ambele grupe, dintre care retine atentia duelul marilor invinse Canada-Slovacia.