Baschet – Semifinalele Conferintelor NBA / Wizards si Thunder preiau conducerea, dupa victorii in deplasare!

Thunder-WizardsDesi sunt cotate cu sansa a doua la calificarea in finale, Washington Wizards si Oklahoma City Thunder s-au impus in meciurile cu numarul 3, gazduite de Indiana Pacers, in Conferinta de Est si Los Angeles Clippers, in cea de Vest.

Wizards, mai usor, la prima vedere, 85-63 (34-33), iar Thunder la trei cosuri, 118-112 (61-63). Echipa din capitala federala a castigat, datorita jocului excelent din ultimele doua sferturi, 26-12 si 25-18, pe fondul reusitelor lui Paul George, 23, Roy Hibbert, 14, David West, 12. Gazdele au contat doar pe Bradley Beal, 16 si Trevor Ariza, 12, cel din urma avand si 15 recuperari.

La randul ei, Thunder a obtinut acest succes, in urma evolutiei din al patrulea sfert, 32-22. Kevin Durant, 36, secondat de Russell Westbrooke, 23 si Serge Ibaka, 23 au castigat majoritatea duelurilor cu Blake Griffin, 34 si Chris Paul, 21.

Urmatoarele partide se vor juca in aceleasi sali, duminica seara. Asteptam revirimentul favoritelor.