Lupte – Europenele de cadeti din Bulgaria / Seicariu, medalie de argint, Zoltan, la un pas de podium!

ZOLTAN-ELENA-CRISTINASuzana Seicariu a pierdut finala categoriei 49 kilograme dupa ce, putin mai devreme, Cristina Zoltan ratase clasarea pe locul al treilea la 38 la Europenele de lupte rezervate cadetilor, de la Samokov-Bulgaria.

Seicariu, legitimata la CSM Drobeta Turnu Severin, unde s-a pregatit cu antrenorul Marin Dobrescu, a obtinut anul trecut un bronz la intrecerile continentale ale cadetilor, de la Bar-Muntenegru si a fost a sasea la Mondialele juniorilor. Anul acesta a urcat o treapta la cadeti, cucerind argintul, dupa ce a pierdut la puncte finala cu poloneza Ewelina Ciunek.

Desi a suferit doua infrangeri, la ucraineanca Veronica Riabolova si in recalificari la rusoaica Ekaterina Gavrilova, Cristina Zoltan, a incheiat pe 5, datorita numarului mic de sportive inscrise la acesata categorie, sase. Campioana a devenit Veronika Riabovolova-Ucraina. Celelalte medaliate cu aur: Evghenia Pavlova-Ucraina, 48, Alexandra Volezinska- Polonia, 56 si Kamun Velieva-Rusia, 65.

Vineri vor evolua alte cinci luptatoare din tara noastra: Stefania Priceputu-40, Cristina Rusteac-46, Isabela Mirzea-52, Alexandra Anghel-60 si Maria Nitu-70.

Sursa foto: frl.ro