Handbal – Liga Nationala feminina, play-off / Corona Brasov, ultima calificata in final trei!

minge-handbalA doua clasata in sezonul regulat al Ligii Nationale de handbal feminin, Corona Brasov, i-a facut un cadou deosebit antrenorului Bogdan Burcea de ziua sa de nastere. Victoria in meciul jucat acasa cu U Jolidon Cluj-Napoca, 34-26 (16-12), gratie careia s-a calificat in final trei, alaturi de HCM Baia Mare si Dunarea Braila.

Brasovencele au dominat partida, desprinzandu-se la patru goluri, 13-9, in minutul 22, diferenta care s-a marit pana la opt lungimi, 33-25, cu doua minute inainte de final. Care avea sa se pastreze dupa ultimul fluier al arbitrelor. Cristina Zamfir a inscris cele mai multe goluri, 7, dar cea mai buna marcatoare avea sa fie clujeanca in varsta de 33 de ani, Mihaela Ani-Senocico.

Primul meci al finalei dintre cele trei echipe va avea loc la Brasov, marti 13 mai, cand Corona va intalni pe HCM Baia Mare.