Real Madrid a terminat cu campionatul si se poate pregati in liniste pentru finala Ligii Campionilor! Ronaldo, probleme in continuare!

Real-la-ValladollidMeciurile pe final de sezon in campionatul spaniol nu inceteaza sa ne surprinda. Dupa ce etapa trecuta nu a reusit sa treaca pe teren propriu de Valencia, 2-2, abia eliminata din semifinalele Ligii Europa, Real Madrid a mai comis-o odata!

Madrilenii s-au deplasat la Valladolid, echipa ce cauta punct sau puncte in lupta pentru retrogradare. Fara Cristiano Ronaldo, schimbat in minutul 8 din cauza unor noi probleme musculare, probleme identice cu cele avute in urma cu trei saptamani, Real si-a diminuat extrem de mult sansele de a castiga un nou titlu de campioana, partida terminandu-se la egalitate, scor 1-1, aceasta fiind o restanta din etapa 34. Sergio Ramos a deschis scorul in minutul 35, iar gazdele au restabilit egalitatea in minutul 86. A fost al cincilea gol al lui Ramos in ultimele patru meciuri!

Revenit in poarta Realului intr-un meci de campionat dupa un an si cinci luni, Casillas nu a putut interveni la lovitura de cap a lui Osorio, deviata de Illarramendi.

Dupa acest meci, Real Madrid ocupa pozitia a treia in clasament, cu 84 de puncte. Pe locul 2 ramane Barcelona, cu 85 de puncte, iar pe locul 1, Atletico Madrid, cu 88 de puncte.

Real – Espanyol

In acest moment, favorita la castigarea campionatului a devenit Barcelona! Sigura posibilitate ca Atletico sa mai castige titlu este sa castige in ultima etapa pe terenul Barcelonei, performanta care nu s-a mai intamplat din 2006, februarie, cand madrilenii se impuneau pe Nou Camp cu 3-1. Chiar daca vor avea acelasi numar de puncte, primul criteriu de departajare in La Liga este meciul direct. In tur, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 0-0.

Pentru ca Real sa castige titlul, Barcelona si Atletico trebuie sa termine la egalitate in meciul direct, iar Atletico sa piarda si meciul cu Malaga, aproape imposibil de crezut.

1. Fane spune:

Daca Barca castiga cele doua meciuri ramase,ia titlul.Ii intreb pe „ultrasii” Realului,ce vina are Barca ca Realul nu a putut bate o echipa care poate retrograda(Valladolid) si intr-un an cand Barca a fost „praf”? Macar de ar lua Atletico.