Baschet – Semifinalele Conferintelor / Echipele din Indianapolis si Oklahoma restabilesc egalitatea dupa primele doua meciuri!

NBA-PlayoffsInvinse pe teren propriu in urma cu doua seri de Washington Wizzards, respectiv Los Angeles Clippers, echipele Indiana Pacers si Oklahoma City Thunder s-au revansat, impunandu-se cu 86-82 (43-45), 112-101 (61-56).

Formatia din Indianapolis a castigat, datorita, indeosebi, evolutiei din sfertul al treilea, 25-19 si a prestatiei in ansamblu a lui Roy Gilbert, 28 puncte, noua recuperari. Care a castigat duelul cu Marcin Gortat, 21-11. Wizzards a condus cu 77-74, cand mai erau sapte minute de joc, dar Bradley Beal, Paul George si, spre final, David West, au intors scorul.

Cei din Oklahoma au avut doua sferturi 1 si 3 excelente, 37-28, 33-21, care au decis pana la urma invingatoarea. Succes la care au contribuit, mai cu seama, Kevin Durant, autor a 32 puncte, 12 recuperari, noua pase decisive, completat de Russell Westbrooke, cu un triplu double-double, 31-10-10. J.J. Redick, 18 si Chris Paul, 17 au inscris cele mai multe puncte pentru oaspeti.

Meciurile cu numerele 3 si 4 vor avea loc vineri si duminica seara insalile formatiilor din Washington si Los Angeles.