Finala Ligii Nationale feminine / Al treilea meci consecutiv decis dupa prelungiri!

icim-aradCSM Targoviste a castigat pe teren propriu, 78-75 (31-35, 67-67), partida cu numarul 3 a finalei Ligii Nationale feminine cu Universitatea „Vasile Goldis” Arad, dupa o repriza de prelungiri, preluand conduecrea cu 2-1 la general. Si meciurile anterioare, disputate in sala din orasul de langa Mures, s-au incheiat dupa prelungiri, cele doua echipe impartindu-si victoriile.

Intalnirea de marti seara a fost dramatica, gazdele s-au impus in sferturile 1 si 3, cu 19-16 si 11-7, oaspetele in al doilea, 19-12, al patrulea fiind egal, 25-25. Ambele echipe au trecut pe rand la conducere, diferenta maxima in timpul regulamentar fiind de sase puncte. CSM conducea cu 53-45, in minutul 35, dar ICIM a revenit in doua minute, 56-57. In ultimele trei minute scorul a devenit 67-62, iar in ultima secunda 67-77, dupa reusita de 3 a americancei Coker, plus lovitura libera transformata in urma faultului facut de conationala Givens. Aradencele au fost in avantaj spre finalul celor cinci minute de prelungiri, 71-67, 73-69, dambovitencele au preluat conducerea, 74-73, banatencele au revenit, 75-74, a urmat 75-75 si apoi cosul de 3 al americancei Poole, care a stabilit rezultatul. Cosgetere au fost Givens si Poole, 22, iar de la aradence, Rhoads, 20.

Al patrulea joc va avea loc miercuri seara, dupa meciul decisiv pentru calificarea in semifinale dintre echipele masculine CSU Sibiu si U Mobitelco Cluj-Napoca.