Semifinalele Conferintelor NBA / Echipele din Washington si Los Angeles castiga in deplasare!

nbaDebutul semifinalelor celor doua Conferinte ale NBA n-a fost favorabil echipelor gazda, care au pierdut in fata propriilor suporteri. Indiana Pacers, in Est, ceva mai greu, 96-102 (33-56) cu Washington Wizzards si Oklahoma City Thunder, la 17 puncte 122-105 (69-520 cu Los Angeles Clippers.

Ca si la debutul play-off-ului, teamul din Indiana si-a dezamagit numerosii spectatori fideli, fiind invinsa acasa, dupa doua sferturi catastrofale, 15-28, 18-28. Unul dintre principalii marcatori, Hibbins, n-a reusit in 18 minute sa inscrie un cos sau sa faca o recuperare!! Spre finalul meciului, gazdele s-au apropiat la 76-82, insuficient pentru a obtine victoria. Cosgeterii partidei au fost Beal, 25 si Ariza, 22, de la invinsi remarcandu-se doar George si Hill, cu cate 18 reusite. Meciul urmator va fi miercuri seara, in aceeasi sala.

Cei din Oklahoma aveau s-o pateasca mai rau, fiind intrecuti la scor de a doua echipa din „orasul ingerilor”, care a castigat lejer trei din cele patru sferturi. Chris Paul a avut o evolutie de exceptie, cu 32 puncte, dintre care opt de 3, secondat de Griffin, 23, Crawford, 17 si Butler, 15. Westbrooke, 29 si Durant, 25 n-au putut contribui la evitarea acestui esec dureros de catre Thunder. A doua partida va fi miercuri, tot la Chesapeaque Energy Arena din Oklahoma.