Liga Nationala feminina – play-off / Lidera sezonului se impune la zece goluri, pe terenul adversarei!

handbalHCM Baia Mare a inceput in forta play-off-ul, impunandu-se cu 33-23 (14-12) in fieful echipei HC Zalau, al carei antrenor, Gheorghe Tadici, suspendat, a fost inlocuit de sotia sa, Elena. In celalalt meci al zilei, Dunarea Braila a intrecut acasa pe HCM Roman cu 26-23 (15-11).

Duelul celor doua formatii ardelene, care au incheiat sezonul regulat pe locurile 1, respectiv, 6, a fost echilibrat doar in primele 30 de minute. Dupa care maramuresencele antrenate de Costica Buceschi s-au desprins treptat pe tabela, cea mai mare diferenta, 11 puncte, 29-18, consemnandu-se cu sapte minute inainte de finalul partidei. Brailencele, pregatite de galateanca Alexandrina Soare, au controlat meciul, dar aveau sa se impuna la numai trei goluri. Golgetera intalnirii a fost Perianu, 9.

Al treilea joc, U Jolidon Cluj-Napoca-Corona Brasov, se va disputa marti 6 mai. Dupa care vor urma confruntarile retur, pe terenurile celor care au evoluat in deplasare.

Sursa foto: citynews.ro