Romania a participat la individual in Cupa Mondiala de sabie si spada din etapa a 6-a. Vezi rezultatele!

sabie-spada-RomaniaDe vineri si pana duminica, intre 2 si 4 mai, capitala Frantei si orasul Chicago, au gazduit cea de-a sasea etapa a Cupei Mondiale la spada seniori, mascilin, respectiv sabie seniori, masculin si feminin (simplu si echipe).

La Paris, Romania a fost prezenta doar in concursul individual cu trei sportivi. Este vorba de Adrian Pop, Adrian Szilagyi si Arkosi Bertalan, toti de la CS Satu Mare. Cei trei sunt insotiti de antrenorul Csiszar Francisc.

Din pacate toti cei trei sportivi romani au ratat intrarea pe tabloul de 64. In urma rezultatelor, locurile ocupate de ai nostri aunt: Adrian Pop – locul 66, Adrian Szilagyi – locul 79, Arkosi Bertalan – locul 153.

In SUA, Romania a participat atat la individual cat si la echipe cu urmatorii sportivi: Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu si Dragos Sirbu. Delegatia noastra a fost condusa de antrenorul Mihai Covaliu. Vineri si sambata are loc proba individuala, iar duminica se va disputa concursul pe echipe.

Pe tabloul de 64 au mers mai departe Dragos Sarbu, Tibi Dolniceanu si Alin Badea. Tiberiu Dolniceanu s-a calificat pe tabloul de 32, dupa ce a trecut cu 15-8 de chinezul Tian Yue. Din pacate, pe acest tablou, Dragos Sarbu a fost eliminat. Calificat pe tabloul de 16, Dolniceanu a cedat dramatic, scor 15-14, in fata germanului Nicolas Limbach. terminand concursul pe 9.

Alin Badea l-a invins pe francezul Vincent Anstett, scor 15-9, pe tabloul de 64, dar a pierdut in runda urmatoare cu rusul Veniamin Reshetnikov, scor 15-11. Badea s-a clasat la final pe locul 25, Dragoș Sarbu, care a ieșit din concurs pe tabloul de 64, a terminat pe locul 59, iar Iulian Teodosiu, care a fost eliminat pe tabloul preliminar de 64, s-a clasat la final pe pozitia 86.

Sursa foto: „frscrima.ro”