FINAL / FC Viitorul – Universitatea Cluj 1-0. Victorie mare obtinuta in minutele de prelungiri!

viitorul-u-clujViitorul si-a jucat, duminica,in a 30-a etapa a Ligii 1 una dintre ultimele sanse de a se salva de la retrogradare dupa doua sezoane petrecute in primul esalon. Jucatorii Academiei Hagi au dat piept pe teren propriu cu U Cluj, formatie ce a reusit sa se indeparteze de zona „nispurilor miscatoare” prin rezultatele excelente din ultimele meciuri.

Moralul elevilor lui Bogdan Vintila este unul bun dupa victoria categorica obtinuta in etapa anterioara pe terenul „lanternei rosii”, Corona Brasov. De cealalta parte, „sepcile rosii” sunt intr-o forma de exceptie, bifand 5 victorii in ultimele 6 meciuri, cel mai bun moment din campionat al lui „U”.

In tur, clujenii s-au impus 3-1 prin dubla lui Lemnaru (’13, ’23) si reusita lui Borza (’91), in timp ce oaspetii au marcat golul de onoare prin Carstocea (’93).

Meciul Viitorul – U Cluj va fi transmis in direct pe DigiSport 1 si va putea fi urmarit in format LIVE TEXT pe SPTFM.ro.

VIITORUL: Balauru – Manea, Larie, Mitrea, Tosca – Daminuta, Lazar – Mitrita, Dica, Tanase – Gavra Rezerve: Buzbuchi, Putanu, Baluta, Axente, Taru, Marin, Carstocea
Antrenor: Bogdan Arges Vintila

U CLUJ: Veselovski – Ciupe, Ninu, Abrudan, Tarnacop – Lungu, Bucsa – Boutadjine, Cristocea, Max Nicu – Lemnaru Rezerve: Niculescu, Szilagyi, Calcan, Machado, Takacs, Neag, Borza
Antrenor: Mihai Teja