Giungamp castiga derby-ul breton din finala Cupei Frantei!

GuingampaisEn Avant Guingamp a castigat al doilea trofeu din istoria clubului, invingand-o pe Rennes cu 2-0 pe Stade de France. Este a treia victorie pe care formatia din cea mai mica localitate reprezentata in Ligue 1 o obtine in fata rivalei Rennes, dupa partidele din campionat.

O reeditare a finalei Cupei din 2009, cu aceleasi protagoniste, deznodamantul a fost de asemenea unul similar  cu al intalnirii decisive din urma cu cinci ani.

Trupa lui Jocelyn Gourvennec a deschis scorul prin Jonathan Martins-Pereira, al carui sut sub transversala a penetrat poarta in minutul 37. Fara reactie, Rennes a mai incasat un gol chiar in primul minut al reprizei secunde, in urma golului reusit de Yatabare, care 10 minute mai tarziu a trecut pe langa „dubla”.

Rezultatul final al partidei Rennes-Giungamp, scor 0-2, a consemnat si o intrerupere a traditiei instaurate in finala Cupei Frantei, care de 20 de ani nu s-a mai incheiat la o diferenta de scor mai mare de un gol.