Cupa Italiei, castigata de Napoli pe Stadio Olimpico. Primul trofeu cucerit de Rafa Benitez in „Cizma”

coppa-italiaNapoli a cucerit Cupa Italiei pentru a doua oara in ultimii trei ani, invingand Fiorentina cu 3-1 intr-un meci disputat la Roma, pe Stadio Olimpico. Partida a inceput cu 45 de minute intarziere din cauza incidentelor sangeroase dintre suporterii napoletani si cei ai formatiilor locale.

Desi initial antrenorul „albastrilor” Rafa Benitez voia sa-si opreasca echipa la vestiare ca urmare a confruntarilor stradale petrecute in ziua meciului, echipa din sudul „Cizmei” a intrat cu o pofta nestavilita de joc si au strapuns poarta toscanilor inca din minutul 11 prin Insigne, cel care avea sa dubleze diferenta sase minute mai tarziu.

In minutul 28, Vargas a redus ecartul pe tabela de marcaj, iar spre pauza, echipa „viola” a mai scuturat o data plasa adversarilor prin Aquilani insa golul egalizator nu a fost validat de centralul Daniele Orsato.

Din minutul 79, napoletanii, ramasi in 10 dupa eliminarea lui Inler, au trait momente dificile pe teren, vazand egalarea cu ochii in momentul in care Ilicic a scapat singur cu portarul Reina. Soarta le-a fost insa favorabila, ba chiar in al doilea minut al prelungirilor Mertens a marcat golul al treilea al echipei din Campania, care isi adjudeca a cincea cupa din istoria de 88 ani a clubului si primul trofeu cucerit de Rafa Benitez in Italia.

sursa foto: sport.sky.it