Handbal – Liga Campionilor, final fourul de la Budapesta / Detinatoarea trofeului, calificata a patra oara in ultimul act!

gyorGyori Audi ETO, detinatoarea trofeului, s-a calificat pentru a patra oara in finala Ligii Campionilor la handbal feminin, competitie pe care a castigat-o o singura data. Elevele antrenorului iberic Ambrosio Martin s-au impus cu 29-26 (16-11) in confruntarea cu danezele de la FC Midtjylland la sala Papp Laszlo din capitala Ungariei. Au arbitrat romancele Carmen Florescu-Ana Maria Stoia.

Formatia ungara a condus de la un capat la altul al meciului, cea mai mare diferenta, 15-8, consemnandu-se aproape de finalul primei reprize. La reluare, nordicele s-au apropiat in patru minute la doua lungimi, 14-16, dupa trei goluri inscrise pe contraatac de Jensen, doua si Moler, unul. Echipa gazda a revenit, distantandu-se la sase goluri, 26-20 dar, pana la urma, s-a impus la numai trei.

Principala marcatoare a Ligii Campionilor, Anita Gorbicz, care avea 73 de reusite pana la aceasta confruntare, a inscris sase goluri, cele mai multe, opt, fiind obtinute de daneza Jorgensen si de olandeza Grooft.

Urmeaza a doua semifinala, Vardar Skopje-Buducnost Podgorica, in care o vom urmari cu mare atentie pe Cristina Neagu, in tricoul formatiei muntenegrene. Cu care va evolua din viitorul sezon fosta jucatoare a Oltchimului, Katarina Bulatovic, marcatoare a trei goluri pentru Gyori Audi ETO.

sursa foto: sportfm.hu