Irina Begu s-a calificat in sferturile de finala de la Oeiras, dupa ce a trecut de numarul 23 mondial

beguIrina Camelia-Begu continua sa arate o forma excelenta la turneul de la Oeiras, Portugalia. Romanca s-a calificat in sferturile de finala, dupa ce a trecut de numarul 23 mondial, Kaia Kanepi.

Begu, numarul 117 WTA, a facut un prim set aproape perfect si a reusit sa-l castige cu 6-4, ajutata si de un prim serviciu foarte bun. Si in setul doi romanca a continuat sa joace bine, reusind sa inchida meciul dupa aproape doua ore de joc, castigand si setul secund cu 7-5.

Pentru accederea in penultimul act, Irina Begu se va intalni in sferturi cu Timea Bacsinzky, din Elvetia, care a trecut de tanara Ons Jabeur, 7-5, 6-0. Daca va ajunge in semifinale, romanca poate avea adversare de marca, Svetlana Kuznetsova, Elena Vesnina, Roberta Vinci sau Eugenie Bouchard fiind inca in concurs.

Pentru accederea in sferturi, Irina Begu va primi 4758 de dolari si 60 de puncte in clasamentul WTA.