Baschet – NBA, play-off / Washington Wizzards, a doua calificata in semifinalele Conferintei de Est!

Washinghton-WizzardsDupa Miami Heat, lidera sezonului regulat, a cincea clasata, Washinghton Wizzards a ajuns in semifinalele Conferintei de Est, impunandu-se cu scorul general de 4-1 in fata celor de la Chicago Bulls. La o singura victorie de aceasta faza se afla doua formatii din Vest, Memphis Grizzlies si Los Angeles Clippers.

Wizzards s-a impus in meciul decisiv cu 75-69 (41-41), avand doi jucatori cu 24, respectiv 20 de puncte marcate, Hall si Nene, invinsii contand pe reusitele de cate 16 puncte ale lui Butler si Hinrich. Viitoarea adversara din semifinale va fi castigatoarea dintre Toronto Raptors si Brooklyn Nets.

„Ursii” din Memphis au avut nevoie de o repriza de prelungiri (castigata cu 10-9, in urma cosului de 3 reusit de Miller, care a avut un total de 21 puncte) pentru a trece cu 100-99 (55-43) de Oklahoma City Thunder si a prelua conducerea cu 3-2. Conley, 20, respectiv Westbrooke, 30, au inscris cele mai multe puncte.

A doua echipa din „orasul ingerilor”, LA Clippers, e foarte aproape de penultima faza a Vestului, dupa 3-2 la general cu Golden State Warrior, in urma victoriei cu 113-103 (54-50). DeAndre Jordan, 28 puncte, 18 recuperari, patru asisturi, a imbunatatit recordul stabilit de Tim Duncan
in 2005. Cosgeterul celor de la Warrior a fost Thompson, 21.