Baschet – Finala Ligii Nationale feminine / Campioana en-titre castiga in prelungiri, dupa ce pierduse cu o zi in urma!

baschet-de-mingeInvingatoarea celui de-al doilea meci al finalei Ligii Nationale feminine de baschet a fost, de data asta, Universitatea „Vasile Goldis” ICIM Arad, 87-86 (37-45, 76-76),    dupa prelungiri, in fata celor de la CSM Targoviste. Campioana en-titre restabileste egalitatea, dupa infrangerea suferita cu o zi in urma, tot dupa o repriza de prelungiri.

Desi au jucat ambele partide in deplasare, dambovitencele au fost aproape de a se impune din nou in timpul regulamentar de joc, fiind egalate cu doua secunde inainte de final de Cooker, cu un cos de 3 puncte. Au contiunat sa conduca in prima parte a celor cinci minute suplimentare, 84-80, dar gazdele au inscris sapte puncte fara a primi niciunul, desprinzandu-se la
87-84.

Adversarele au continuat sa rateze loviturile libere prin Poole, care inscrisese 35 de puncte pana atunci si apoi prin Stoenescu. N-au
reusit decat doua puncte, insuficiente pentru obtinerea victoriei. De la aradence am retinut prestatiile jucatoarelor Cooker, Williams si