FINAL / Steaua – FC Brasov 3-0! Campioana, tot mai aproape de titlul cu numarul 25!

ste-fcbSteaua s-a impus clar in fata lui FC Brasov, dominand de la un capat la altul partida disputata pe stadionul din Ghencea. Daca in prima repriza „ros-albastrii” s-au multumit cu un joc de posesie steril, golul marcat de Jasmin Latovlevic inainte de pauza le-a oferit campionilor en-titre ceva mai multa incredere in partea a doua a intalnirii.

In repriza secunda, Stanciu, intrat in locul lui Prepelita inca din minutul 37, a ratat un penalty obtinut de Chipciu, care avea sa duca scorul la 2-0, in minutul 75. Dupa 11 minute, Szukala si-a trecut si el numele pe tabela de marcaj, aducand Steaua in pragul titlului cu numarul 25 din istoria clubului.

De cealalta parte, FC Brasov a suferit o infrangere poate asteptata, dar totusi greu de digerat in conditiile in care echipa fanion a urbei de la poalele Tampei se zbate pe antepenultimul loc al clasamentului.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Steaua: Tatarusanu – Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Pintilii, Prepelita – Adi Popa, Sanmartean, Tanase – Chipciu

FC Brasov: Iacob – Straut, Constantin, Machado, Serginho – Mateiu, Madeira – Vagner, Aganovic, Grigorie – Cristea