FINAL / Petrolul – FC Botosani 3-0! „Lupii-galbeni” vin la un punct de locul 2! Mutu, la primul gol pe „Ilie Oana”

pet-botDupa un debut incert la Petrolul, cu o serie de patru remize consecutive, trei in campionat si unul in Cupa, Razvan Lucescu a ajuns la a treia victorie consecutiva in Liga 1, reusind sa-si monteze elevii corespunzator pentru un succes in fata celei mai ambitioase nou-promovate, FC Botosani.

Dupa un inceput de meci in care moldovenii au reusit sa tina piept atacurilor in valuri ale ploiestenilor, dar si presiunii extraordinare a tribunelor de pe „Ilie Oana”, gazdele au deschis scorul in minutul 33 prin Teixeira. In minutul 70, Tamuz a obtinut un penalty, iar sansa de a inscrie i-a fost oferita vedetei repatriate in iarna, Adrian Mutu, care a profitat de oportunitatea de a salva un retur nu neaparat stralucitor in ceea ce-l priveste.

Scorul final a fost stabilit de Marinescu, in minutul 86, tot in urma unei lovituri de la 11 metri. Cu trei puncte castigate pe teren propriu, Petrolul Ploiesti se apropie la un singur punct de fosta rivala Astra, ocupanta locului doi, astfel ca, cel putin sfarsitul de sezon promite o lupta acerba pentru titlul de vicecampion, chiar daca matematic, Steaua mai poate fi ajunsa in cele 5 etape ramase.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

PETROLUL: Pecanha – Achim, Geraldo, Manasse, Guilherme – Mustivar, De Lucas – Walter, Albin, Teixeira – Tamuz Antrenor: Răzvan Lucescu

BOTOŞANI: Curileac –  Acsinte, D. Ivanovs, Zivkovic, C. Dinu – Ghinga, Croitoru, Vasvari, Fulop – Carjan, Stojkov Antrenor: Leo Grozav