Mondialele Diviziei I, grupa B. Infrangere rusinoasa in ultimul meci cu Olanda si retrogradare pentru echipa Romaniei!

romania-olanda-hochei2Nationala de hochei a Romaniei incheie grupa B a Mondialelor Diviziei I de la Vilnius, cu a cincea infrangere consecutiva, 1-9 cu Olanda. Un esec drastic, in fata unei echipe care nu se afla printre favoritele la calificare. Ocupanta primului loc, Polonia, a pierdut, 2-4, cu reprezentativa Marii Britanii, dar a ramas lidera, promovand in Divizxia I A.

Olandezii au castigat fiecare repriza, 3-0, 2-0 si 4-1. Golul de onoare al formatiei noastre a fost marcat de Georgescu, cu sapte minute inainte de incheierea partidei, la scorul de 0-8. Comportarea slaba a jucatorilor nostri va trebui serios analizata de noua conducere a federatiei. Asteptam masurile care vor fi luate.