FINAL / Astra – CFR Cluj 1-0! Giurgiuvenii castiga fara probleme in fata unei foste campioane in deriva

ast-cfrAstra s-a impus la limita in fata lui CFR Cluj, dupa un meci in care elevii lui Florin Marin au stiut sa desprinda pe tabela de marcaj, pentru ca mai apoi sa apere in inferioritate numerica diferenta minima de scor.

Extrem de ofensiva inca de la inceputul partidei, echipa giurgiuveana a deschis scorul prin Cristescu, in minutul 16. Sase minute mai tarziu, insa, „astralii” au ramas in 10 jucatori, dupa ce Papp a avut o interventie de cartonas rosu asupra lui Chanturia.

Ramasi in inferioritate numerica, giurgiuvenii s-au retras, reusind fara mari eforturi sa tina problemele departe de poarta lui Silviu Lung jr. in fata unei adversare iesita din forma.

In afara de cateva atacuri sportadice ale oaspetilor, repriza a doua a fost una destul de terna din punct de vedere fotbalistic, iar dupa ce situatia din teren s-a echilibrat dupa al doi cartonas galben vazut de Cadu, in minutul 69, prestatia celor doua echipe nu a mai produs nicio faza periculoasa pana la fluierul final.