Liga masculina a Campionilor, play-off / FC Barcelona si Flensburg Handewitt, calificate gratie golurilor marcate in deplasare! Dubla pentru MKB Veszprem

barcelonaInvinsa cu 31-38 de Rhein Neckar Loewen, FC Barcelona a recuperat cele sapte goluri in meciul jucat pe teren propriu, 31-24, calificandu-se in final four, datorita numarului mai mare de goluri inscrise pe teren strain.

Ca si Flensburg Handewitt, 25-27 cu Vardar Skopje, dupa ce castigase in fieful macedonenilor cu 24-22. In schimb, MKB Veszprem a obtinut o dubla victorie, 28-26, in deplasare si 31-26 cu PSG Handball, acasa. THW Kiel va juca duminica seara returul cu Metalurg Skopje, practic, o formalitate, dupa 31-21 din partida anterioara.

Formatia catalana a condus ostilitatile din primele minute, dar a reusit sa se desprinda la sapte goluri abia cu sase minute inainte de final. Oaspetii s-au apropiat la patru goluri, in doua randuri, dar gazdele au recuperat handicapul. Karabatic si Groetzki, autori a cate 7 goluri, au fost cei mai buni jucatori ai celor doua echipe. Acelasi numar de goluri l-au inscris si Brumen, respectiv Magnussen, de la Flensburg si Vardar. Sarbii Ilic si Lucic au marcat cele mai multe goluri, 8, pentru Veszprem, iar danezul Hansen, 9, pentru PSG.