Handbal – Cupa Romaniei feminin / HCM Baia Mare castiga finala cu Corona Brasov!

hcm-baia-mare1Lidera sezonului regulat al Ligii Nationale feminine, HCM Baia Mare, a castigat a doua oara Cupa Romaniei, de data asta, la Targoviste, 23-21 (11-8) cu HCM Roman. Medalia de bronz a revenit echipei Corona Brasov, 34-24 (18-10) cu SCM Universitatea Craiova.
Maramuresencele au inceput in forta, conducand  cu 5-0 in minutul 13, romascanele inscriind primul gol un minut mai tarziu, prin Horobet. Echipa moldoveana s-a apropiat la 8-10, cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, care avea sa se incheie cu scorul de 11-8 in favoarea formatiei antrenate de Costica Buceschi. Elevele tehnicianului Florentin Pera au echilibrat jocul, 17-20 si 21-23, dar aveau sa piarda partida si trofeul pus in joc. Se poate spune ca le-a ocolit sansa, trimitand de opt ori mingea in bara!

Premierea celor doua echipe a fost facuta de secretarul general al federatiei, Mihai Bocan si de vicepresedintele Narcisa Lecusanu.