Judo, Campionatele Europene, ziua a doua / Costel Danculea, invins prin ippon

Costel-Danculea-judoIn ziua a 2-a a Campionatelor europene de judo de la Montpellier (Franta), reprezentantul Romaniei la categoria 73 kg, Costel Danculea a pierdut prin ippon in primul meci la estonianul Kunter Rothberg, dupa ce a fost surprins pe o contra in primele 30 de secunde ale intalnirii.

Meciurile pentru medalii de vineri de la categoriile 63 kg şi 70 kg. feminin precum si cele de la 73 kg. si 81 kg. masculin pot fi urmarite in direct pe Digi Sport 3 de la ora 17.15.

Sambata intra in concurs si ultimii doi judoka din lotul masculin cei de la categoria +100 kg. Daniel Natea va lupta cu germanul Andre Breitbarth iar Vladut Simionescu il intaneste pe Stanislav Bondarenko din Ucraina.

Ieri, in prima zi a intrecerii continentale Andreea Chitu a obtinut medalia de bronz la categoria 52 kg, in timp ce Corina Caprioriu la 57 kg a terminat pe locul 5.