Tenis – BRD Nastase Tiriac Trophy / Rusul Mirnii, favorit 2, eliminat in optimi de olandezul Haase!

MAX-MIRNYIDupa ce favoritul 8, finlandezul Jarko Nieminen, a parasit ieri turneul BRD Nastase Tiriac Trophy, intrecut de cehul Lukas Rosol, joi i-a venit randul rusului Mihail Iujni, cap de serie numarul 2, sa fie invins de olandezul Robin Haase.

Batavul s-a impus destul de repede, in 69 de minute, cu 6-2, 6-3 si-l va intalni vineri in sferturi pe uzbekul Denis Istomin, invingator in partida cu romanul Adrian Ungur, care obtinuse cel mai bun rezultat la competitia gazduita de arena din Parcul cu Platani al Bucurestiului.

Pe un teren alaturat, refacut dupa ploaie, alti favoriti, dar la dublu, britanicul Jamis Murray si australianul John Peers, capi de serie 4, s-au impus in doua seturi, 6-1, 6-2 in fata italienilor Davide Bracciali-Andreas Seppi. Viitorii adversari din semifinale vor fi castigatorii meciului Jean Julien Rojer, Horia Tecau-Colin Fleming, Ross Hutchins, Marea Britanie.

sursa foto: alexandrapandrea.ro