FINAL / Sevilla FC – Valencia CF 2-0. Andaluzii pornesc cu prima sansa in retur! Golul lui Mbia, un ofsaid mare trecut cu vederea de Damir Skomina

Sevilla-Valencia-semifinala-ELSpaniolii vor avea sigur o echipa in finala Ligii Europa, care va juca pe Juventus Arena, dar pentru a afla cine va fi norocoasa, Sevilla si Valencia s-au intalnit joi seara, in prima mansa a semifinalelor. Partida de pe Estadio Ramón Sánchez Pizjuán a fost castigata de echipa gazda, care are prima sansa la calificarea in marea finala, dar primul gol marcat de Mbia a venit dintr-o grava eroare de arbitraj.

In minutul 33, camerunezul a fost gasit in careul mic al „liliecilor”, dar se afla intr-o evidenta pozitie de ofsaid. A reluat cu calcaiul, destul de spectaculos, de langa bara laterala, si a deschis scorul. Valencia nu s-a regasit si trei minute mai tarziu (’36) columbianul Bacca a stabilit scorul final. Pe final, oaspetii puteau reduce din diferenta, dar Beto si apoi transversala s-au opus cu desavarsire.
—————————————————————————————

Sevilla traverseaza o perioada excelenta, castigand ultimele patru jocuri din Primera si Liga Europa, iar pe teren propriu au cinci victorii consecutive. In aceste cinci partide doar Real Madrid a scapat fara sa primeasca patru goluri.

De partea cealalta, Valencia vine dupa o remiza cu Osasuna, in Primera, ajungand astfel la patru jocuri succesive in care n-a cunoscut gustul infrangerii. In sferturile Ligii Europa a reusit sa intorca un rezultat imposibil: 0-3 la Basel. In retur a dus meciul in prelungiri, unde a mai marcat de doua ori, castigand cu 5:3 la general. Esecul cu Basel a fost doar al doilea suferit de ”lileci” in editia curenta a celei de-a doua competitii europene intercluburi.

Cele doua formatii s-au intalnit deja de doua ori in sezonul curent din La Liga. Valencia a castigat acasa cu 3:1, returul din urma cu doua luni terminandu-se fara goluri. Din 2008 si pana la remiza amintita mai sus, adica in sapte vizite pe Ramon Sanchez Pizjuan, Valencia n-a obtinut nici macar un egal.

ECHIPELE DE START

Sevilla: Beto – Diogo, Pareja, Fazio, Navarro – Carrico, Mbia – Reyes, Rakitic, Vitolo – Bacca
Antrenor: Unai Emery

Valencia: Guaita – J. Pereira, Fuego, Mathieu, Bernat – Feghouli, Keita, Parejo, Fede, Vargas – Paco Alcacer
Antrenor: Juan Antonio Pizzi

Etichetat cu: , , , , , , , , ,