Hochei pe gheata / Mondialele Diviziei I, grupa B. Infrangere la lovituri de penalitate impotriva Croatiei!

romania-u-20-hocheiNationala tarii noastre a pierdut al treilea meci la Mondialele de seniori ale grupei B a Diviziei I, de la Vilnius, 3-4 in fata Croatiei. De data asta, formatia antrenata de Kjell Lindqvist, a facut un meci aproape de valoarea ei, fiind invinsa doar dupa loviturile de penalitate.

Echipa Romaniei a condus cu 1-0, gol marcat de Zsok, in minutul 8, in superioritate numerica, 2-0, Mihaly, 25 si 3-1, Bors, superioritate, 46, respectiv Rendulcic, 30. Dupa o repriza de prelungiri fara modificari pe tabela de marcaj, croatii au inscris punctul victoriei la lovituri de penalitate, prin Jacamenjak. Lidera grupei este Polonia, cu trei victorii, ultima impotriva Olandei, scor 5-1, viitoarea adversara a teamului nostru, joi seara.