Sorana Cirstea a pierdut in primul tur la Stuttgart! Simona Halep ramane singura reprezentanta a Romaniei la turneul german

cirsteaSorana Cirstea a fost invinsa in primul tur al turneului din Germania, de la Stuttgart. Romanc a pierdut in fata reprezentantei gazdelor, Julia Goerges.

Primul set a fost unui foarte slab pentru Cirstea, care a gresit foarte mult si a oferit multe puncte adversarei, care a avut un procentaj perfect la mingile castigatoare pe primul serviciu.

Setul al doilea a fost mult mai echilibrat, Sorana reusind sa se ridice la nivelul adversarei, servind chiar pentru set la scorul de 5-4. Georges a facut break-ul si s-a impus cu 7-5, dupa apropae o ora si jumatate de joc.

Sorana este la a saptea eliminare in primul tur al unui turneu in acest an, avand un bilant negativ in acest sezon, cinci victorii si 10 infrangeri.

Simona Halep ramane singura reprezentata a Romaniei in turneul german, fiind a doua favorita a turneului. Romanca va juca direct in turul secund cu rusoaica Svetlana Kuznetova.