Premier League / Chelsea a pierdut in fata ultimei clasate, iar Liverpool este tot mai aproape de titlu!

liverpool-bucurieCu trei etape inainte de final, FC Liverpool a ajuns sa depinda doar de ea in ceea ce priveste titlul de campioana! „Cormoranii” nu au dat gres nici in etapa a 35-a, reusind sa se impuna, in deplasare, scor 3-2, in fata celor de la Norwich, dupa ce, cu o zi in urma, Chelsea, adversara directa in lupta pentru suprematie, a cedat in fata propriilor suporteri in fata ultimei clasate, Sunderland.

Eroul partidei de la Norwich a fost atacantul oaspetilor, Sterling, autor a doua goluri, in minutele 4 si 62. Coechipierul sau din linia de atac, Luis Suarez a inscris si el o data in minutul 11. Gazdele s-au apropiat de fiecare data la un gol, prin reusitele lui Hooper in minutul 54 si Snoodgrass in minutul 77.

A fost a unsprezecea victorie consecutiva, obtinuta de Liverpool, care s-a distantat in pozitia de lider, cu 80 de puncte, cu un avans de 5 puncte fata de Chelsea si 9 fata de Manchester City, care are doua jocuri mai putin disputate.

Liverpool nu a mai castigat titlul din sezonul 1989/1990, atunci cand Manchester United reusea contraperformanta sa nu se claseze in primele sase echipe din Premier League, lucru posibil si in acest sezon.