Turneul Maters 1000 de la Monte Carlo / Wawrinca l-a invins pe Federer in finala!

Wawrinka-si-FedererUPDATE / Stanislas Wawrinka a cucerit trofeul turneului Masters 1000 de la Monte Carlo, reusind sa-l invinga in finala pe compatriotul sau Roger Federer. Dupa ce fostul numarul 1 mondial si-a adjudecat primul set cu 6-4, Wawrinka a egalat stituatia in mansa a doua partidei, dupa o disputa incrancenata decisa in favoarea sa la tie-break, pentru ca in setul 3 sa se impuna decisiv cu 6-2.

Dupa o ora si 15 minute, Roger Federer s-a calificat in finala turneului Masters 1000 de la Monte Carlo! Elvetianul l-a  invins in doua seturi de sarbul Novak Djokovic, scor 7-5, 6-2.

Roger Federer si-a egalat astfel cel mai bun rezultat la Monte Carlo, acolo unde s-a mai calificat in ultimul act in 3 randuri: 2006, 2007 si 2008.

Dupa victoria de azi, Federer il conduce la intalniri directe pe Novak Djokovic cu 18-16. Cei doi isi impartisera victoriile in precedentele doua partide din 2014: Federer la Dubai si Djokovic la Indian Wells.