Romania invinge Serbia cu 4-1 in play-off-ul FedCup si promoveaza in Grupa Mondiala II

Romania-Fed-CupUPDATE  / Dublul echipei Romaniei de Fed Cup format din Irina-Camelia Begu si Monica Niculescu a obtinut a patra victorie in fata Serbiei, in ultimul meci al intalnirii cu Serbia din play-off-ul competitiei. Partida, una fara miza, dupa ce Sorana Cirstea obtinuse victoria decisiva a intalnirii, s-a incheiat dupa doar un ghem, cuplul sarb compus din Jovana Jaksic si Nina Stojanovic abandonad lupta dupa primul ghem, adjudecat de romance.

Sorana Cirstea s-a impus in fata Bojanei Jovanovski cu 6-3, 6-7(9), 6-3 castigand decisiv pentru Romania in duelul cu Serbia pentru accederea in Grupa Mondiala II, dupa o pauza de 19 ani.

Dupa ce a castigat prima victorie a Romaniei in fata Serbiei, scor 3-6, 6-1, 6-2 cu Ana Ivanovic, Sorana Cirstea a punctat decisiv si in ultimul meci  de simplu al intalnirii, dupa ce Simona Halep disputase ambele partide de simplu cu cateva ore inainte.

Din cauza ploii, meciul dintre Halep si Bojana Jovanovski, programat sambata, s-a amanat la scorul de 3-1 pentru romanca, fiind reprogramat a doua zi. Constanteanca si-a adjudecat victoria fara probleme, scor 6-2, 6-4, in in urmatoarea partida, cea mai buna jucatoare a noastra din toate timpurile nu a reusit sa tina piept unei Ana Ivanovic foarte bine montate si a clacat cu 3-6, 6-7, permitandu-le sarboaicelor sa faca primul punct in duelul cu Romania si sa sepere la o rasturnare a rezultatului.

Sorana Cirstea a reusit insa sa-i scuteasca pe spectatorii din tribunele Arenei BNR de emotiile unui meci de totul sau nimic la dublu, transand in trei seturi partida cu Bojana Jovanovski, la finele unui meci extrem de incordat, cu repetate rasturnari de situatii si mingii de meci ratate.

Rezumatul partidei:

Sorana Cirstea castiga setul decisiv dupa un ghem ce parea sa nu se mai termine. Romania invinge Serbia cu 3-1 si accede in Grupa Mondiala II.

Cirstea isi adjudeca serviciul si este la un singur ghem de victoria decisiva a Romaniei!!!

Sorana Cirstea reuseste un nou break, dupa un ghem extrem de disputat. 4-3 pentru romanca, urmatoarea la serviciu.

Sarboaica castiga ghemul pe serviciul ei, apoi reuseste break-ul si restabileste egalitatea la ghemuri in setul decisiv, scor 3-3.

Sorana Cirstea isi adjudecata serviciul si scorul devine 3-1 la ghemuri in setul al doilea.

Sarboaica nu-i mai permite un nou break Soranei si reduce diferenta, scor 2-1. Serveste Cirstea.

Sorana Cirstea incepe excelen setul al treilea, obtinand break-ul. Romanca castiga si pe serviciul sau, pentru 2-0 la ghemuri.

Sarboaica se impune cu 9-7 in tie-break, dupa ce Sorana Cirstea a condus cu 5-2 in al doilea set. Ne pregatim asadar pentru setul decisiv al meciului.

Tie-break extrem de incordat. Este 6-6 in acest moment si setul va fi castigat de jucatoarea care va reusi sa se distanteze la doua puncte.

Sarboaica ii da replica pe serviciul ei si setul al doilea se va decide in tie-break.

Cirstea isi adjudeca serviciul si conduce cu 6-5 in setul secund.

Jovanovski castiga un nou ghem si egaleaza situatia la ghemuri in setul al doilea, scor 5-5.

Break pentru sarboaica, iar scorul devine 5-4.

Jovanovski castiga ghemul dupa ce Cirstea nu a reusit sa profite de cele doua mingi de meci avute. Scor 5-3.

Ghem castigat de romanca, scor 5-2. Sorana Cirstea se afla in fata unei reusite uriase.

Break reusit de Sorana Cirstea, al doilea in acest set, scor 4-2 Romania este aproape de victoria decisiva in fata Serbiei! Jucatoarea noastra serveste.

Jucatoarea noastra revine la conducerea setului al doilea, scor  3-2.

Sorana Cirstea isi ia revansa pe serviciul sarboaicei si castiga si urmatorul ghem. Sarboaica egaleaza din nou pe serviciul ei la 2-2

UDPATE  / Incepe partida dintre Halep si Ivanovic cu sarboaica la serviciu

Incepe partida dintre Simona Halep si Ana Ivaniovic, al treilea meci al intalnirii Romania – Serbia! Tricolorele conduc cu 2-0 dupa primele doua meciuri

UPDATE / Simona Halep castiga primul set

UPDATE / Simona pierde pe propriul serviciu insa revine si face rebreak-ul, servind pentru castigarea primului set

UPDATE / Simona face break-ul in primul game al zile si conduce cu 4-1

S-areluat partida dintre Simona Halep si Bojana Jovanovski _________________________________________________

UPDATE, ora 18:15 / Meciul Simona Halep – Bojana Jovanovski se va relua duminica dimineata, de la ora 10:00, de la scorul de 3-1, au anuntat organizatorii. „Si daca am fi avut prelata, tot ar fi trebuit sa nu ploua ca sa se joace. Daca Simona va juca mai mult de 90 de minute in acest meci, va avea o pauza de o ora si jumatate pana la urmatorul!”, a spus presedintele Federatiei Romane de Tenis, George Cosac, la Digi Sport. UPDATE, ora 17:00. „La ora 17:50 se va testa zgura, iar ora de start a meciului ar urma sa fie 18:15. Daca suprafata de joc si conditiile meteo nu permit startul jocului, meciul va fi reluat maine, la ora 10:00„, se arata pe pagina de facebook a Simonei Halep.

Partida a fost intrerupta din cauza ploii la 3-1 pentru romanca

Simona Halep conduce cu 3-1 in primul set Sarboaica isi adjudeca primul game al meciului UPDATE  / Incepe meciul al doilea din FRD Cup: Simona Halep – Bojana Jovanovski, cu sarboaica la serviciu. Romania conduce cu 1-0 pe Serbia, in barajul pentru Grupa Mondiala II, dupa ce Sorana Cirstea a castigat primul meci, impotriva numarului unu din echipa Serbiei, Ana Ivanovic. _____________________________________________

Vineri, s-a stabilit programul meciurilor din intalnirea Romania – Serbia, din acest wekeend, de la Arenele BNR. Sorana Cirstea si Ana Ivanovic, prietene foarte bune, vor juca, sambata, prima partida a intalnirii care va conta pentru Grupa Mondiala II a Fed Cup. Al doilea meci de simplu al zilei va fi intre Simona Halep si Bojana Jovanovski, anunta Digi Sport. Duminica vor avea loc partidele Halep – Ivanovic si Cirstea – Jovanovski, precum si partida de dublu, intre perechile Irina Begu/Monica Niculescu si Jovana Jaksic/Nina Stojanovic. Va prezentam mai jos situatie intalnirilor directe dintre fetele noastre si adversarele din Serbia: Cirstea (27 WTA) a pierdut ambele meciuri directe cu Ivanovic (12 WTA), in 2008, in primul tur la Australian Open, cand sarboaica s-a impus cu 7-5, 6-3, si in 2010, la Linz, in primul tur, cand Ana a castigat cu 6-2, 6-0. Sorana si Bojana Jovanovski (39 WTA) sunt la egalitate la meciurile din circuitul WTA, 3-3. Cirstea a castigat in 2010 la Montreal, in calificari, cu 7-6 (4), 6-3, in 2011 la Taskent, in primul tur, cu 6-3, 6-1, si anul trecut in optimi la Birmingham, cu 6-1, 1-6, 6-1. Jovanovski s-a impus cu 6-4, 6-2 in 2011 in calificari la Sydney, si anul trecut de doua ori in China, cu 6-2, 6-1 in primul tur la Guangzhou si cu 6-3, 6-2 in turul I la Beijing. Simona si Ana Ivanovic s-au intalnit de doua ori in circuitul profesionist, scorul fiind egal, 1-1. Ivanovic a profitat de abandonul Simonei, anul trecut, in primul tur la Doha, dupa 6-3 pentru sarboaica in primul set, dar Halep si-a luat revansa la Turneul Campioanelor de la Sofia, cand s-a impus in semifinala, cu 2-6, 6-1, 6-3. Simona Halep a castigat singurul meci cu Bojana Jovanovski, in 2011, in primul tur la Wimbledon, cu 6-1, 6-2. Monica Niculescu ocupa locul 79 WTA la simplu si 33 la dublu, iar Irina Begu se afla pe 68 la dublu. Jovana Jaksic (105 WTA) este pe 605 in lume la dublu, iar Nina Stojanovic (994 WTA) pe 1076.