FINAL / Sageata – Petrolul 2-3! O noua victorie pentru Lucescu jr in Liga 1. „Gazarii” vin la un punct de Astra

sag-petPetrolul Ploiesti a castigat cu 3-2 meciul nerecomandat cardiacilor contra Sagetii Navodari. Echipa dobrogeana a deschis scorul inca din minutul 2 prin Deletic, insa avantajul minim al gazdelor a durat doar patru minute, pana la golul egalizator reusit de Teixeira. In minutul 18, acelasi Teixeira ii pune golul pe tava lui Albin si „gazarii” trec la conducerea scorului, insa dupa alte 8 minute, Sageata restabileste egalitatea prin Chitu. De doar doua minute au avut nevoie elevii lui Razvan Lucescu sa se impuna din nou pe tabela, Priso marcand golul decisiv al meciului.

In repriza a doua, echipa din Navodari nu si-a regasit ritmul din prima parte a meciului, astfel ca nici „lupii-galbeni” nu au mai fortat, preferand sa practice un joc steril in jumatatea adversa.

Victoria obtinuta de Petrolul aduce echipa ploiesteana la un singur punct de Astra, formatia de pe locul 2, astfel ca, in timp ce giurgiuvenii nu au reusit sa reaprinda lupta pentru titlu, „gazarii” au profitat din plin de pasul gresit al „astralilor”, revigorand  batalia pentru titlul de vicecampioana.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

SAGEATA: Panagopoulos – I. Filip, Fl. Popa, Cr. Munteanu, D. Lopez – S. Pana, D. Johnson – Achim, Deletic, Vezan – Chitu

PETROLUL: Pecanha – Alcenat, Manasse, Geraldo, Guilherme – Mustivar, De Lucas – Priso, Albin, Teixeira – Tamuz