Galatasaray – Eskisehirspor, finala Cupei Turciei!

bucurie-galataEskisehirspor s-a calificat, joi seara, in finala Cupei Turciei, care se va disputa la 7 mai, pe teren neutru. Adversara ii va fi Galatasaray, care a invins, miercuri, la Bursaspor cu 5-2, dupa ce in tur partida s-a terminat la egalitate, scor 2-2.

Eskisehirspor (locul 9 in campionat) a invins pe Antalyaspor (locul 17) cu scorul de 3-1, in deplasare, reusind astfel sa remonteze scorul dupa ce a pierdut prima mansa pe teren propriu, cu scorul de 0-1. Lamine Diarra (45) a deschis scorul pentru echipa gazda, dar Eskisehirspor a marcat de trei ori dupa pauza, prin Emre Gungor (’51), Diomansy Kamara (’61) si Necati Ates (’74), obtinand o calificare nesperata.

De partea cealalta, Galatasaray(locul 3 in campionat), fara Didier Drogba, a spulberat-o pe Bursaspor (locul 11), tot in deplasare, dupa o prima repriza in care s-au vazut condusi cu 2-1. Trupa lui Mancini a revenit de la cabine cu un alt moral si a reusit sa marcheze numai putin de patru ori fara sa mai primeasca vreun gol! Fernandao (’28, ’33) a marcat pentru gazde, respectiv, Sneijder (’45+2), Inan (’50), Ilmaz (’53, ’68), si Melo (’71), pentru oaspeti.