Dinamo, 9 meciuri fara victorie in Derby! Stoican: „Sper ca si noi sa ne ridicam in viitorul apropiat la acest nivel”

Peluza-CHCu toate ca echipa sa a pierdut dubla mansa cu Steaua, scor 3-6 la general, antrenorul lui Dinamo a vorbit frumos despre jucatorii sai, dar si despre fani si a oferit cateva lamuriri in privinta echipei de start aleasa pentru retur.

Am in componenta jucatori care, intradevar, pe langa faptul ca au caracter, au si inima si determinare. Chiar sunt mandru ca-i antrenez si nu sunt doar vorbe, e ceea ce simt. in al treilea rand si lucrul cel mai important, faptul ca in tribunele stadionului avem o asemenea galerie, pentru mine este mai mult decat o victorie.

Am vazut o coregrafie senzationala si cred ca nu-si mai au rostul cuvintele. Sper ca si noi sa ne ridicam in viitorul apropiat la acest nivel„, a declarat Stoican, la conferinta de presa de la finalul partidei.

Am incercat sa fim calculati de la inceputul meciului, sperand ca putem sa marcam in prima repriza cu cei trei jucatori care, din punctul meu de vedere, au o viteza foarte buna. Ma refer la Rotariu, Matei si Lazar. Ei mai sunt inzestrati si cu calitati tehnice. Speram sa marcam, sa fim linistiti la pauza cu 1-0, iar in repriza a doua sa risc si sa introduc doi atacanti care sa faca diferenta. Pacat ca am primit un gol in prima repriza, dar acesta este fotbalul. In repriza a doua am pus presiune pe echipa Stelei, am avut ocazii, dar a fost prea tarziu„, a mai spus Stoican, referitor la tactica aleasa.