Euroliga masculina, play-off / Victorii in prelungiri pentru TSKA Moscova si Maccabi Tel Aviv!

euroleagueTSKA Moscova s-a impus in fata echipei Panathinaikos Atena cu 77-74, in propria sala, iar Maccabi Electra a castigat in deplasare, 101-99, ambele castigand dupa prelungiri primele meciuri din play-off-ul Euroligii masculine de baschet.

TSKA a trait periculos meciul cu ambitioasa formatie greaca, desi a condus cu 40-33 la pauza. Adversarii au preluat conducerea, 62-60, cu cinci minute inaintea incheierii timpului regulamentar, distantandu-se la 67-62 peste 120 de secunde. Gazdele au egalat la 72, dar Diamantidis putea aduce victoria grecilor, daca n-ar fi tinut mingea in ultimele 24 de secunde, in loc sa forteze atacul. TSKA a controlat mai eficient cele cinci minute de prelungiri, indeosebi prin americanul Weems, cosgeterul intalnirii, 21 puncte, asigurandu-si victoria.

Emporio Armani Milano a condus ostlitatile trei sferturi din meci, dar oaspetii au revenit puternic, castigand sfertul 4, cu 29-17, egaland la 87. Formatia israeliana a evoluat la fel de bine in prelungiri, beneficiind de un jucator in zi de gratie, americanul Hickmann, autor a 26 de puncte.

Joi seara se vor desfasura doua meciuri: FC Barcelona-Galatasaray Istanbul si Real Madid-Olympiacos Pireu, in care echipele gazda pornesc cu prima sansa in privinta reeditarii victoriilor de marti. Celelalte doua partide vor avea loc vineri.