Astra, la prima participare in finala Cupei Romaniei Timisoreana! EXCLUSIV / Florin Marin: „Am meritat pe deplin calificarea!”

Florin-Marin-AstraAstra este prima echipa calificata in finala Cupei Romaniei Timisoreana, dupa ce a invins pe Petrolul, 2-1, in returul semifinalei, disputata la Giurgiu. Golul victorios a fost marcat de Papp, in minutul 4 de prelungiri, dupa un joc echilibrat, dar antrenorul echipei, Florin Marin, spune ca echipa a meritat victoria, fiind peste adversari si in meciul tur.

Victoria noastra este meritata dupa aspectul ambelor meciuri. Jucatorii au fost la inaltime in ambele meciuri si calificarea, chiar daca a venit la ultima faza de joc, este meritata. Normal ca m-a sunat Victor Piturca si m-a felicitat, meritam, nu?

Este cea mai buna performanta a clubului si e si normal, pentru ca de cand au ajuns la Giurgiu echipa este intr-o continua crestere.

Mi-am dorit foarte mult sa revin in circuit si ma bucur ca am venit la Astra. Cunosteam foarte bine lotul, iar asta m-a ajutat sa ma integrez mai repede. Nu ne va fi usor sa jucam finala in fata unui stadion care va sustine echipa Stelei, dar vom juca cu gandul numai la victorie. Si la Ploiesti am jucat cam in aceleasi conditii, dar jucatorii mei sunt cu adevarat profesionisti, caractere puterniuce, si nu vor avea probleme in acest sens.

Pentru noi urmeaza un meci cu Dinamo, in seara de dinaintea Invierii, o ora atipica, dar in sport nu se tine cont de asta„, a declarat Florin Marin, in emisiunea „Executii in direct”.