FINAL / Astra Giurgiu – Petrolul Ploiesti 2-1. Papp inscrie in minutul 4 de prelungiri si isi duce echipa pentru prima data in finala competitiei!

astra-petrolul-cupaPrima finalista a Cupei Romaniei este Astra Giurgiu! Petrolul a deschis scorul in prima repriza prin Tamuz, dar in repriuza secunda s-a vazut egalat destul de repede de catre Budescu. Gazdele au dat lovitura in minutul 4 de prelungiri, cand Papp a reluat din apropiere, cu capul, dupa o respingere gresita a ploiestenilor.

Desi in clasamentul Ligii 1, Astra este echipa mai bine clasata si va juca pe teren propriu meciul decisiv din „dubla” cu Petrolul, formatia ploiesteana este detinatoarea trofeului Cupei iar in cele doua intalniri din sezonul actual de campionat a reusit sa se impuna cu 2-1 pe malul Dunarii, in timp ce pe „Ilie Oana”, cele doua foste rivale au remizat cu scorul de 1-1.

Potrivit site-ului oficial al CCA, primul meci din mansa secunda a penultimului act al Cupei Romaniei Timisoreana va fi condus de la centrul terenului de arbitrul Cristian Balaj, secundat de la tuse de asistentii Radu Ghinguleac si Vasile Marinescu.

Echipele care vor evolua:

Astra Giurgiu: Lung – Matel, Papp, Gaman, Morais – Takayuki, Yahaya – Yoda, Budescu, De Amorim – Yazalde Rezerve: Coman, Ben Yousef, Enache, Popescu, Cristescu, Popescu, Ivanovski, Alibec

Petrolul Ploiesti: Pecanha – Achim, Geraldo, Alcenat, Guiherme – Hoban, De Lucas – Walter, Albin, Teixeira – Tamuz Rezerve: Bornescu, Camara, Priso, Morar, Romario, Zicu, Manasse