„Tunarii”, in fata unui nou trofeu dupa o pauza de 9 ani! Cele doua echipe s-au mai duelat in semifinalele editiei din 1930

Arsenal-Hull-finala-FA-Cup

Duminica seara, Hull City s-a calificat in premiera in finala Cupei Angliei, dupa victoria cu 5-3 contra lui Sheffield United, din penultimul act. Prin urmare, formatia antrenata de Steve Bruce va juca cu trofeul pe masa contra lui Arsenal, pe 20 aprilie.

In semifinala, Sheffield United (League One) a condus la pauza cu 2-1, dar „tigrii” au revenit in debutul partii secunde. Au marcat Yannick Sagbo (’42), Matty Fryatt (’49), Tom Huddlestone (’54), Stephen Quinn (’67), David Meyler (’90+’3) pentru Hull, respectiv Jose Baxter (’19), Stefan Scougall (’44) și Jamie Murphy (’90) pentru Sheffield.

Arsenal Londra se afla deja in finala, inca de sambata, cand a eliminat-o pe detinatoarea trofeului, Wigan Athletic. 4-2 a fost scorul la loviturile de departajare in favoarea „tunarilor” lui Arsene Wenger, dupa 1-1 la finalul celor 120 de minute de joc.

Arsenal poate castiga primul sau trofeu dupa o pauza de aproape 9 ani, cel mai recent fiind tot Cupei Angliei, in 2005.

Interesant este faptul ca in editia din 1930, castigata de Arsenal in fata echipei Huddersfield Town, Hull City a fost eliminata din faza semifinalelor tocmai de catre finalista din aceasta editie, dupa o rejucare! Primul meci s-a terminat 2-2, astfel ca a fost nevoie de o noua intalnire, patru zile mai tarziu, victoria revenind, la limita, „tunarilor”. A fost cea mai buna performanta a lui Hull in Cupa Angliei pana in acest sezon.

Ultima intalnire dintre cele doua echipe in FA Cup dateaza din editia 2008-2009 cand Arsenal s-a impus in sferturi cu 2-1.