Locul trei pentru Eduard Carol Novak la Campionatele Mondiale de paraciclism!

novakEduard Carol Novak a cucerit medalia de bronz, vineri, la Campionatele Mondiale de paraciclism de la Aguacalientes (Mexic), in proba de 4 km urmarire (categoria C4), in care detinea recordul mondial, anunta Agerpres.

Cvintuplu campion mondial, Novak a ocupat locul 4 in calificari, cu timpul de 4 min 40 sec 600/1000, apropiat de recordul mondial – 4 min 40 sec 315/1000, calificandu-se in finala mica. A fost devansat de slovacul Jozef Metelka, acesta stabilind un nou record mondial, 4 min 30 sec 806/1000 si de cehul Jiri Jezek. In lupta pentru locul al treilea, Novak l-a intrecut pe americanul Jeffrey Martin, clasat pe locul al treilea in calificari.

Novak s-a declarat totusi fericit si pentru medalia de bronz, care aduce puncte importante pentru calificarea la Jocurile Paralimpice Rio 2016.

Presedintele FR Ciclism va mai concura in probele de 1 km contratimp (sambata) si scratch (duminica), unde spera sa isi mai adauge o medalie in palmares.