EXCLUSIV / Sumudica, enervat de arbitrajul lui Rusandru. „Centralul”, acuzat ca le-a avantajat pe Astra si FC Brasov

sumiConcordia a suferit a doua infrangere de la venirea lui Marius Sumudica pe banca tehnica, iar temperamentalul antrenor a avut pe mai toata duarata partidei ceva de reprosat centralului Lucian Rusandru, pe care il acuza ca a avut o maniera de arbitraj tendentioasa, care a favorizat Astra, echipa care s-a impus cu 1-0.

„E destul ca greu sa aiba o maniera impotriva echipei mele si eu sa nu-mi dau seama. Imi dau seama cand cineva greseste, dar atat timp cat are o maniera de arbitraj care ma dezavantajeaza eu nu pot sa tac. La pauza m-am dus sa vorbesc cu el, dar m-a persiflat complet, nu mi-a dat niciun raspuns. Am vazut si eu alte campionate, exista un dialog acolo.

Mi se pare strigator la cer, chiar nu se ia nicio masura? L-am suspendat pe Radu Petrescu, am rezolvat-o, am adus arbitri aditionali care nu iau nicio decizie si nu au curaj sa se bage peste central.

Arbitrul este din Sf. Gheorghe si stiu foarte bine cine este Rusandru, a facut tot posibilul sa dea galben jucatorilor care urmau sa joace cu Brasov, ca sa fie suspendati in etapa viitoare. Eu nu spun ca a fost viciere de rezultat. Dar atat timp cat echipa gazda li se da mai mult cu 5% joaca mai degajat”, a declarat Marius Sumudica in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Liga de weekend”.

„Craciunescu a spus ca a fost un arbitraj golanesc”

„Sumi” banuieste ca centralul ardelean a urmarit anume suspendarea jucatorilor Wellington,
Purece si Bambara pentru etapa viitoare, cand Concordia va juca impotriva lui FC Brasov, echipa aflata in pericol de retrogradare.

„Azi (arbitrul) a facut o sambata extraordinara Astrei si una mai putin frumoasa Concordiei. Nu cred ca Astra avea nevoie sa fie ajutata. Au fost atatea henturi, care nu au fost sanctionate, s-a tras de timp. Cand i-a dat galben portarului Astrei in prelungiri pentru tragere de timp, nu a putut sa noteze in carnetel dupa incheierea meciului, ca tinea minte. A trebuit sa stea 20 de secunde sa-si noteze.

Niste lucruri care deranjeaza si care nu au nimic in comun fotbalul. Noi am facut astazi un joc bun. Am reusit sa ne ridicam la nivelul echipei de pe locul 2, ba chiar in anumite momente am dominat-o in repriza a doua.

Am avut cateva ocazii pe care le-am ratat, dar, in prima repriza, la doua henturi nu a dat nimic, iar asta iti da incredere ca poti sa ataci mai agresiv, iar noua la prima atingere ne dai galben.

Am primit un telefon si cineva mi-a spus ca dl. Ion Craciunescu, unul dintre cei mai importanti oamenii din fotbalul romanesc a spus la pauza meciului ca a fost un arbiotraj golanesc. Din punctul asta de vedere sunt multumit, cand un om din fotbal vine si spune adevarul„, a mai adaugat Marius Sumudica.