Euroliga feminina / Detinatoarea trofeului rateaza prezenta in finala!

euroliga-femininUMMC Ekaterinburg, gazda turneului final din Euroliga feminina de baschet, a fost stopata in penultimul act de Galatasaray Oderbank Istanbul, care va evolua cu trofeul pe masa impotriva concitadinei Fenerbahce, invingatoare in fata formatiei franceze Tango Bourges.

Galatasaray si-a asigurat victoria la jumatatea primei reprize, dupa ce castigase sferturile cu 28-13 si 28-16, permitandu-si sa le piarda pe urmatoarele cu 16-21 si 11-20. Succes datorat in mare masura prestatiei excelente a jucatoarei Torrens, autoare a 29 de puncte, ultimele 9 fiind reusite din trei cosuri de 3, obtinute spre finalul partidei. De la invinse, care au jucat departe de valoarea demonstrata la precedenta editie castigata fara probleme, s-a remarcat doar Taurasi, 21 puncte.

Fenerbahce s-a impus cu 59-50, dupa ce la pauza conducea cu 26-24. Cosgeterele partidei au fost Zellous, 19, respectiv Miyem, 13.