LIVESCORE / UPDATE – Valencia a avut nevoie de cele doua reprize de prelungiri pentru a intoarce scorul de la Basel!

europa-leagueJoi seara s-au disputat meciurile retur din „sferturile” celei de-a doua competitii europene la nivel de club. Sevilla a reusit sa intoarca scorul de la Porto (0-1) si s-a impus cu 4-1, Juventus a castigat cu 2-1 in fata Lyon-ului, dupa ce o facuse si in tur (1-0), iar Benfica a trecut de AZ, 2-0, dupa ce invinsese si in tur (1-0). In ultimul meci, pe „Mestalla”, Valencia trebuia sa intoarca scorul de la Basel (0-3), elvetienii fiind ca si calificati in semifinale. Elevii lui Juan Antonio Pizzi, fost jucator al „liliecilor” au jucat exceptional si la finalul celor 90 de minute tabela arata un incredibil 3-0! Profitand de cele doua eliminari ale elvetienilor, spaniolii au mai inscris de doua ori, in a doua repriza de prelungiri!

Juventus nu pare a avea probleme in drumul spre finala care se va disputa chiar pe stadionul italienilor. Basel si Porto sunt si ele favorite dupa rezultatele din tur. Portugalia ar putea ava doua reprezentante in semifinale, dupa ce Benfica si Porto au castigat in meciurile tur.