Hochei pe gheata – Finala Campionatului National / Ciucanii castiga acasa al saselea meci, dar titlul se va decide la Brasov!

miercurea-ciuc-corona-brasovHSC Miercurea Ciuc s-a impus cu 3-1 (1-0, 0-0, 2-1) in partida cu numarul 6 a finalei Campionatului National de hochei cu ASC Corona 2010 Brasov, disputata miercuri seara pe teren propriu. Scorul general a devenit 3-3, intalnirea decisiva urmand sa aiba loc la patinoarul olimpic din orasul de langa Tampa.

Echipa gazda a deschis repede scorul in minutul 2 prin Becze, in superioritate numerica. Brasovenii au avut, la randul lor, o dubla superioritate, pe care n-au reusit s-o fructifice. A urmat o repriza fara goluri, cu ratari de ambele parti. Virag inscrisese pentru Corona, dar arbitrii au anulat golul, deoarece unul dintre jucatorii brasoveni se afla in suprafata de pedeapsa a echipei harghitene.

Ultimele 20 de minute au fost extrem de spectaculoase, cu alte doua duble superioritati pentru oaspeti, fara urmari pe tabela de marcaj. Ciucanii au inscris prin Moldovan, cu doua minute inainte de final, dupa ce antrenorul adversarilor scosese portarul, introducand un atacant. Virag a redus scorul un minut mai tarziu, iar Szocs a stabilit rezultatul final cu patru secunde inaintea ultimului fluier al unuia dintre cei doi arbitri austrieci.

sursa foto: curusri-de-fotografie.ro